Wasa Jubileums-KM

Efter sex ronder leder Lennart Eriksson på 5.5 poäng.
Resultat från rond 6:  Klicka här!
Lottningen för  rond 7:  Klicka här!spelas 16 november.

26 spelare deltar i tävlingen.

Lennarth Eriksson

Den aktuella ställningen: Klicka här!

PLATS: Time Hotel, Vanadisvägen 12
TID: Torsdagar kl 18:30 – 23:00
DATUM: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 26/10, 9/11, 16/11 och 30/11

Text och foto: Lars OA Hedlund

LAG-DM rond2
– DIV 1-5

Andra ronden för DIV 1-5 har nu spelats färdigt .

Wasa SK IV
Resultat:
23/10 – DIV 1 : Wasa SK II – Kungstornet II, 4.5 – 7.5
30/10 – DIV 2 : Wasa SK III – Kristallens SK II, 5.5 – 4.5
  6/11 – DIV 3 : Wasa SK IV – SK Rockaden III, 3 – 5
30/10 – DIV 5 : Wasa SK V – Tyresö SK II, 2 – 2

Text och foto : Lars OA Hedlund

Trojanska Hästens höst-JGP

Tävlingen spelades på Vallatorspskolan i Täby 28 oktober
och hade samlat 200 deltagare. Wasa SK ställde upp med 16 spelare.
Bäst lyckades Hugo Wernberg som vann Klass C och
Victor Lilliehöök som kom tvåa i Klass F.
På Juniorsidan finns resultatredovisning från tävlingen.

Hugo Wernberg vann Klass C

Victor Lilliehöök kom tvåa i Klass F och här
flankeras han av av pappa och mamma.
Här kan man se fler bilder från tävlingen:   Klicka här!

Text och foto: Lars OA Hedlund

Storslam i Allsvenskan

Wasas samtliga lag vann sina matcher
i upptakten till Allsvenskan.

Wasa SK I leder Superettan efter helgens tre
spelade ronder i Lund ( 20-22/10 )
 Wasa SK I – Burgsvik Alva SK 7-1
 Wasa SK I – SK Kamraterna 5-3
 Wasa SK I – Växjö SK 5-3

Se intervjuer och analyser på Wasas Facebooksida: Klicka här!
Övriga resultat:

Stéphan Bruchfeldt, Wasa SK II
DIV II:3 Wasa SK II – Stockholms SS III 5-3
DIV III:3 Wasa SK III – SK Rockaden V 6-2

Ludwig Sandhu, Wasa SK IV
Stockholmsserien:
DIV IV:  Wasa SK IV – Kungstornet IV 4.5-0.5
DIV VI:  Wasa SK V – Kristallens SK VI 5-0

Text och foto: Lars OA Hedlund

Stora framgångar för
Wasa i Skol-SM

Tävlingen spelades 6 – 8 oktober i Duveholmshallen
i Katrineholm och hade samlat 422 deltagare.
Wasa deltog med 19 spelare.

Ludwig, Anastasia och Hugo
Ludwig Sandhu kom trea i Klass G, Anastasia Tolstoy vann vandringspriset för sin insats som bästa ”tjej” och
Hugo Wernberg blev svensk skolmästare i Klass F.

Joar Östlund trea i Klass E
Martin Strömgård femma i Klass C

Här kan man se resultaten från samtliga klasser: Klicka här!
Bilder från tävlingen: Klicka här!

Text och foto: Lars OA Hedlund